piątek, 21 stycznia 2011

Jak zrobić shake

Jak zrobić shake - czekoladowe, truskawkowe i waniliowe

Chyba nie ma osoby, która nie lubi tego mlecznego napoju. Skutecznie ochładza i gasi pragnienie.

Chyba nie ma osoby, która nie lubi tego mlecznego napoju. Skutecznie ochładza i gasi pragnienie. Co do smaku każdy ma swój ulubiony jedni lubią truskawkowy jeszcze inni czekoladowy. Fakt faktem wszystkie shake są dobre.



Niewiele osób wie, że istnieją proste sposoby by zrobić shake w domu. Wystarczy zaledwie 5 minut. Polecam szczególnie mężczyzną, którzy nie potrafią gotować, a chcieli by osłodzić swoim kobietom poranek.



Zaczynamy:



Shake truskawkowy





źródło: www.sxc.hu



Składniki:



2 szklanki lodów waniliowych

1 1/4 szklanki mleka

Kilkanaście truskawek



Shake czekoladowy





źródło: www.sxc.hu



Składniki:



2 szklanki lodów waniliowych

1 1/4 szklanki mleka

2 łyżki czekoladowego napoju Nesquik(lub słodkie kakao)



Shake waniliowy





źródło: http://img98.imageshack.us/img98/8227/zdjeciephpcp1.jpg



Składniki:



2 szklanki lodów waniliowych

1 1/4 szklanka mleka

3 łyżki cukru



Sposób Przygotowania:



Jest bardzo prosty, wszystkie składniki wkładamy do blendera bądź jakiegoś innego przyrządu. Czekamy, aż zrobi się odpowiednia konsystencja i shake gotowy.



Zamów jedzenie do domu Jedzenie 24h



Zamów pizzę Pizza 24h

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Sznycel z indyka a la Jamie Oliver

Sznycel z indyka a la Jamie Oliver - przepis

Chyba każdy, kto próbował swych sił w samodzielnym gotowaniu, zna Jamiego Olivera. Brytyjski kucharz, spec od prostych, ale pysznych dań, oraz jedna z ciekawszych celebrities brytyjskiego panteonu sław. Poniższy przepis na indyka, choć nie pochodzi z żadnego programu Jamiego Olivera, jest jednak wzorowany na jednym z jego pomysłów.

Składniki (indyk a la Jamie Oliver):





- sznycle z indyka (wystarczą dwa na osobę)

- ser tarty Correggio (choć może być także Parmesan)

- szynka łososiowa (jeden plaster na jeden sznycel)

- przyprawy (pieprz ziołowy, sól, rozmaryn, majeranek - najlepiej świeże, ale mogą też ostatecznie być i suszone)

- cytryna

- oliwa z oliwek 



Do tego potrzebować będziesz kilku kawałków folii spożywczej, patelni oraz (opcjonalnie) tłuczka do mięsa.



Sposób przygotowania:



1. Umyj mięso, następnie połóż je na folii spożywczej tak, żeby dało się przykryć indyka resztą folii (ale jeszcze nie przykrywaj!). Najlepiej przygotowywać jeden-dwa sznycle naraz, inaczej mogą przesuwać się wewnątrz folii w trakcie rozbijania.



2. Posyp sznycle przyprawami do smaku. Jeśli używasz świeżych, posiekaj je naprawdę drobno - lepiej wejdą w mięso niż duże kawałki. Nie przesól! Szczypta soli wystarczy, jeśli dodasz jej za dużo, możesz zabić smak indyka.



3. Posyp sznycle z indyka serem Correggio; nie żałuj go - warstwa powinna być naprawdę gruba. W tym momencie możesz też dodać odrobinę soku z cytryny - kilka-kilkanaście kropek na ser.



4. Na warstwę sera Correggio połóż plasterek szynki łososiowej. Idealnie byłoby, gdyby plaster ten w pełni przykrył cały sznycel z indyka.



5. Owiń powstałą "kanapkę" resztą folii spożywczej i rozbij tłuczkiem do mięsa... albo (co polecam) wzorem Jamiego Olivera użyj dna patelni jako rozbijaka. Zwykle kilka uderzeń wystarczy, żeby sznycel zrobił się równy i płaski.



To bardzo ważny moment przygotowania naszego sznycla z indyka! Jeżeli nie "rozpłaszczymy" go dostatecznie lub nie upewnimy się, że cały ma tę samą grubość, ryzykujemy, że albo go nie dosmażymy, albo spieczemy na skwarkę!



6. Patelnię skrapiamy olejem z oliwek, po czym wrzucamy na nią nasz sznycel z indyka szynką na dół. Ser i szynka powinny się spiec i "przykleić" do mięsa. Po chwili odwracamy sznycel, przysmażamy go chwilę, po czym... nasz sznycel z indyka a la Jamie Oliver jest gotowy!





Do wszystkich przyzwyczajonych do długiej "obróbki termicznej" drobiu - sznycel z indyka przygotowany w ten sposób jest gotowy do podania już po około 2 minutach (zależnie oczywiście od temperatury i grubości sznycla). Jeśli mamy wątpliwości, czy to już wystarczy, można spokojnie odkroić kawałek i sprawdzić, zamiast smażyć naszego indyka "tak na wszelki wypadek" i zrujnować tak pyszne danie.



Alternatywne sposoby przygotowania:



(1) Przyprawy sypiemy na folię spożywczą ZANIM położymy na nią sznycel z indyka. Dzięki temu sznycel będzie równomiernie obtoczony w ziołach. Wadą tego rozwiązania jest to, że sznycel nie będzie się aż tak ładnie smażył - część ziół zostanie na patelni jako przypalone "skwarki".



(2) Tak przygotowany sznycel można też wrzucić na grilla. Smakuje nawet lepiej, niż z patelni! 



Przepis jest twórczym rozwinięciem pomysłu Jamiego Olivera na pierś kurczaka z parmezanem. Po kilku próbach stwierdziłem jednak, że sznycel z indyka nadaje się lepiej. Zmieniłem też nieco inne składniki - na takie, które łatwiej jest dostać w typowym sklepie w Polsce. Oryginalna receptura Jamiego, na której wzorowałem swoje sznycle z indyka, jest dostępna na Youtube:







Smacznego! 


--
Stopka

Proste przepisy są najlepsze!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Krewetki z koperkiem

Krewetki z koperkiem - przepis

Kolejny banalny przepis. Krewetki z koperkiem są zarówno eleganckie, jak i "proste w obsłudze" i szybkie. W ciągu najdalej pół godziny można przygotować pyszny (i stosunkowo niedrogi) obiad odległy o lata świetlne od polskiej kotletowo-ziemniaczanej rutyny. Krewetki z koperkiem nie wymagają też od nas jakiegokolwiek doświadczenia w gotowaniu – byłby je w stanie przygotować nawet w miarę rozgarnięty dziesięciolatek.

Składniki:

  • paczka dużych mrożonych krewetek (można je stosunkowo tanio kupić w "Biedronce")
  • ćwierć kostki masła
  • 2-3 ząbki czosnku
  • kieliszek białego wina
  • koperek
  • przyprawy do smaku




Jak przygotować nasze krewetki z koperkiem?

  1. Na patelni roztapiamy ćwierć kostki masła, po czym wrzucamy na nie zamrożone krewetki (z ogonkami!).
  2. Trzymamy je pod przykryciem (na średnim bądź małym ogniu) przez około 10 minut. W tym czasie krewetki rozmrożą się, a dzięki wodzie i sokom, które puszczą, nic nie powinno się przypalić.
  3. Miażdżymy ząbki czosnku i wrzucamy na patelnię. Dolewamy też wtedy kieliszek wina i ewentualnie inne przyprawy (zioła są raczej niewskazane, ale niektórzy lubią dodać odrobinę soli lub pieprzu).
  4. Po chwili zdejmujemy pokrywkę i zwiększamy nieco ogień, aby nadmiar wody i alkoholu odparował. Dobrze jest wtedy także "utaplać" krewetki w sosie. Dzięki temu koperek lepiej do nich przylgnie.
  5. Posypujemy krewetki koperkiem.
  6. Podajemy danie na stół.




Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy się najemy, albo mamy za mało krewetek dla wszystkich, można podawać je z makaronem lub ryżem.



Powyższy przepis nie jest mojego autorstwa. Krewetki z koperkiem według powyższej receptury podpatrzyłem u znajomych, ale ponieważ danie to znakomicie wpisuje się w moją filozofię "smacznie i prosto", więc pozwoliłem sobie zamieścić powyższy przepis w internecie.



Uwagi:



  1. Białe wino poprawia smak, ale nie jest niezbędnym elementem krewetek z koperkiem. Jeśli akurat nie mamy pod ręką wina, możemy spokojnie poradzić sobie bez niego.
  2. Dla niedoświadczonych - duże krewetki najwygodniej zjeść palcami. Ogonki wysysamy. :)
  3. Krewetki z koperkiem to miła odmiana po typowych polskich daniach, przy tym stosunkowo zdrowe danie, ale ilość masła powoduje, że raczej nie jest to obiad dla ludzi dbających o linię. :)

--
Stopka

Smacznie i prosto!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak zrobić dobrą herbatę

Prosty przepis: Jak zrobić dobrą herbatę?

Dobra herbata... W czasach pośpiesznie zalewanej herbaty w torebkach trudno czasami nawet wyobrazić sobie, że picie herbaty mogło kiedys być przyjemnością. Na szczęście do zrobienia dobrej herbaty nie trzeba ani godzin przygotowań, ani wysokich umiejętności kulinarnych.

Krok pierwszy: woda do dobrej herbaty



To proste - aby herbata stała się smaczniejsza, wystarczy NIE gotować już przegotowanej wody, tylko za każdym razem gotować świeżą. Ponieważ każde gotowanie zmniejsza natlenienie wody, więc smak herbaty z wielokrotnie przegotowanej wody jest gorszy. Nie wierzysz? Spróbuj!



Drugą sprawą jest - oczywiście - sama woda. "Kranówka" nie jest zwykle najlepszym wyjściem. Zbyt dużo kamienia, czasami rdza z rur albo inne świństwo, które akurat było w wodociągach. Dobra herbata to taka, którą zrobisz z wody mineralnej (NIE źródlanej!) - tylko nie kup przez pomyłkę smakowej!



Krok drugi: herbata herbacie nierówna



Tu sprawa jest prosta - o gustach się nie dyskutuje. Można zapisać setki stron rozważaniami, czy lepsza jest herbata zielona, czerwona, czy czarna. Czy lepsze są takie zioła, czy inne. Czy firma A robi lepsze mieszanki, niż firma B(a herbaty w torebkach typu "szczur" też mają swoich fanów) i tak dalej, i tym podobne... Dobra herbata to taka, którą polubisz.



Nie bój się eksperymentować! Jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz spędzić chwilę w sklepie z herbatami na wąchaniu mieszanek. Dobra herbata to ta, która będzie najładniej pachnieć. :)



Krok trzeci: parzenie



Tu nie ma się co wychylać. Zapytajcie sprzedawcy albo sprawdźcie na opakowaniu. Większość herbat zalewa się wrzątkiem i trzyma w nim na sitku-zaparzaczce przez kilka minut, ale z niektórymi jest inaczej (niektóre mieszanki są np. Najlepsze po wystudzeniu). Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj się fachowca!



Krok czwarty: sposób podania



Nawet najlepsza herbata będzie smakować tylko tak dobrze, jak sposób, w jaki zostanie podana. Nie bez powodu w Azji urządza się całe ceremonie parzenia herbaty - nawet najbardziej ekskluzywna mieszanka zaparzona za pomocą wysokiej klasy wody mineralnej nie będzie smakować, jeśli podasz ją w obitym kubku z uszkiem i wytartą reklamą firmy oponiarskiej na boku.



Postaraj się o elegancki zestaw do herbaty. Niekoniecznie nawet staromodny - filiżanki i spodki tłuką się naprawdę zbyt łatwo - ale solidny czajniczek z podgrzewaczem i kilka pasujących do niego kolorystycznie kubeczków na pewno załatwi sprawę. Herbata z eleganckiego kubeczka to naprawdę dobra herbata. :)


--
Stopka

Prostota w kuchni to gwarancja sukcesu!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Szybki i tani obiad

Szybki i tani obiad

Tym razem coś dla tych, którzy cenę i szybkość przygotowania posiłku cenią bardziej, niż jego wykwintność. Znajdziesz tu przepisy na szybki i tani obiad, coś w sam raz dla zapracowanego singla albo studenta bez grosza przy duszy. Jednak jeśli szybki i tani obiad, którego potrzebujesz, to posiłek dla głodnej czteroosobowej rodziny – przeczytaj raczej inne moje artykuły.

Bez zbędnych wstępów - szybki i tani obiad numer jeden: penne z serem i szpinakiem



Czego potrzebujesz?



- makaron penne (to te większe rurki), około 100g (1/4 opakowania) na osobę

- paczka mrożonego szpinaku, mniej więcej 1/3 paczki na osobę

- ser żółty, 50g na osobę

- oliwa lub olej, przyprawy do smaku



Przepis:



To chyba najsmaczniejszy z "szybkich i tanich" przepisów na obiad, jaki znam. Co więcej, przygotowanie go jest również banalne.



1) Wstawiasz wodę na makaron. W tym samym czasie rozgrzewasz niedużą ilość oleju na patelni.



2) Gdy olej się rozgrzeje, wrzucasz na niego zamrożony szpinak.



3) Rozdrabniasz szpinak i pilnujesz, żeby rozmroził się w całości. Gdy woda zacznie się gotować, wrzucasz do niej penne.



4) Trzesz ser żółty - możesz zetrzeć go nawet na dość duże kawałki. Ważne, żeby nie były zbyt grube. Tani obiad tanim obiadem, ale nie chcemy, zakleić się serem "na amen".



5) Gdy penne jest gotowy, odlewasz go, po czym gorący makaron wrzucasz na patelnię do szpinaku.



6) Całość posypujesz serem, i ewentualnie przyprawami do smaku.



7) Mieszasz obiad przez chwilę czekając, aż roztopi się ser.



8) Wrzucasz na talerz i zajadasz!



Powyższe danie, choć zapewne niezbyt wykwintne, to z pewnością dobry pomysł na szybki i tani obiad. Składniki na jedną osobę kosztują poniżej 5 złotych, a czas przygotowania to około 12-15 minut (zależnie od tego, jak mocna zmrożony był szpinak).



Ciąg dalszy - szybki i tani obiad numer dwa: ryż z papryką i błękitnym serem



Czego potrzebujesz?

- ryż, jedna paczka (100g) na osobę

- kolorowa papryka, mniej więcej jedna nieduża na osobę

- błękitny ser pleśniowy (np. "lazur"), 1 / 2 opakowania sera na osobę



Ten konkretny szybki i tani obiad to "zubożona" wersja dość popularnej, ale też stosunkowo drogiej potrawy - ryżu z warzywami i serem gorgonzola. Nasz przepis jest jednak szybszy i, co ważniejsze, znacznie tańszy.



1) Zagotuj wodę, posól ją, dodaj do niej kostkę rosołową, a następnie wrzuć do niej ryż.



2) Pokrój paprykę w drobną kostkę.



3) Pokrusz ser w drobne kawałki. Ważne! Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której pozostaną jakiekolwiek duże grudy, więc bądź dokładny



4) Gdy ryż jest gotowy, odlej go, a następnie wymieszaj w misce z papryką.



5) Dodaj pokruszony ser, wymieszaj wszystko razem i poczekaj, aż cały ser się stopi.



6) Wrzuć na talerz i pałaszuj!



Koszty i czas przygotowania – zbliżone do pierwszego przepisu (generalnie wąskim gardłem jest czas przygotowania "wypełniacza"). Choć taki obiad wygląda na pierwszy rzut oka nie tyle na szybki i tani, co na ubogi, to w rzeczywistości jest niezwykle smaczny. Błękitny ser nadaje mu charakterystycznego ostrawego posmaku, papryka przyjemnie chrupie w zębach, a ryż "na kostce rosołowej" to już nie tylko wypełniacz, ale też pełnoprawny uczestnik tej "uczty smaku".



Na koniec jakieś mięso - szybka i tania parówka



Jak łatwo zauważyć, dwie powyższe propozycje były ściśle wegetariańskie. Powód tego jest prosty: szybki i tani obiad to zwykle danie bezmięsne. Mięsa są drogie i często wymagają sporej ilości przygotowań, co wydłuża czas przygotowania posiłku i negatywnie odbija się na stanie naszego portfela.



Na szczęście mamy parówki. Jakie by one nie były, przynajmniej są tanie.



Czego potrzebujesz?

- parówki, 1 lub 2 na osobę

- kilka plasterków sera

- paczka frytek, około 150g na osobę

- przyprawy do smaku

- ogórek konserwowy lub inna "zielenina"



1) Rozgrzej piekarnik do ok. 220 stopni. (To najdłuższy etap przygotowań, na szczęście można w tym czasie robić coś innego)



2) natnij parówki wzdłuż i włóż do nacięcia ser żółty oraz przyprawy



3) Wrzuć na blachę frytki, a na ruszt nad nią parówki. Przypilnuj, żeby nacięcia znajdowały się u góry!



4) Po 12-15 minutach wyjmij gotowe danie z piekarnika.



5) Wrzuć je na talerz, dodaj ogórka i wsuwaj!



Na razie to tyle. Szybki i tani obiad zrobiony na podstawie powyższych przepisów nie będzie na pewno szczytem sztuki kulinarnej, ale na pewno będzie smaczny, niewymagający godzin pracy w kuchni a co więcej – w stu procentach bezpieczny dla naszego portfela.

--
Stopka

Prosty przepis to smaczny przepis!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Kolorowa sałatka warzywna i sałatka z pomidorów z papryką

Kolorowa sałatka warzywna i sałatka z pomidorów z papryką (szybka) - sałatki i surówki, przepisy kulinarne

Prosty przepis na tradycyjną i zdrową sałatkę warzywną oraz przepis na szybką sałatkę z pomidorów z papryką... Składniki i sposób przygotowania oraz uwagi dodatkowe dotyczące kolorowej sałatki warzywnej i sałatki z pomidorów z papryką...

Oba przepisy pochodzą z Najlepsze przepisy kulinarne- teoria i praktyka.


Kolorowa sałatka warzywna

SKŁADNIKI- kolorowa sałatka warzywna

* 4 pęczki rzodkiewek

* 4 pomidory

* średnia cukinia

* 4 czerwone papryki

* kalarepa

* pół pęczka szczypiorku

* pęczek koperku

* 4 łyżki rzeżuchy

* 6 łyżki śmietany

* 2 łyżki octu

* 2 łyżki średnio ostrej musztardy

* 10 łyżek oleju

* sól

* pieprz

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA/przyrządzenia - kolorowa sałatka warzywna

Warzywa należy umyć i osuszyć.

Rzodkiewki trzeba pokroić w krążki, pomidory zaś na małe/drobne kawałki, cukinię pokroić na zapałkę, paprykę przekroić, wydrążyć i pokroić na cienkie paski. Obraną kalarepę należy zetrzeć na grubej tarce, szczypiorek i koper drobno posiekać.

Wszystko trzeba dokładnie wymieszać w np. misce.

Śmietanę, ocet i musztardę trzeba wymieszać, następnie przyprawić solą i pieprzem. Stopniowo należy dodawać olej i ubijać, do momentu kiedy sos zgęstnieje na krem.

Po tym sałatkę polewamy sosem, starannie mieszamy i odstawiamy na 10-15 minut.

 

Sałatka z pomidorów z papryką (szybka)

SKŁADNIKI- sałatka z pomidorów z papryką (szybka)

* 4 pomidory

* 2 cebule

* 2 ogórki

* 2 strąki czerwonej papryki

* szczypiorek

* sól

* pieprz

* 2 łyżeczki oleju

* sok z cytryny

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA/przyrządzenia - sałatka z pomidorów z papryką (szybka)

Warzywa należy umyć i osuszyć, cebulę obrać i pokroić w krążki. Paprykę przeciąć na pół i usunąć gniazda z nasionami, następnie pokroić w małe słupki. Ogórek trzeba pokroić w plasterki (ale bez obierania). Pomidory należy pokroić w ćwiartki.

Warzywa (całość) trzeba włożyć do miski, następnie przyprawić solą i pieprzem, skropić olejem wymieszanym z sokiem z cytryny.

Na koniec posypać posiekanym szczypiorkiem i wszystkie składniki sałatki dokładnie wymieszać.

 

Na podstawie/źródła i inspiracje:

* autorzy: wikipedyści, źródło: artykuł Książka kucharska/Kolorowa sałatka warzywna w Wikibooks z dn. 14.11.2010, licencja: CC-BY-SA 3.0 Deed

* autorzy: wikipedyści, źródło: artykuł Książka kucharska/Szybka sałatka z pomidorów z papryką w Wikibooks z dn. 15.11.2010, licencja: CC-BY-SA 3.0 Deed

--
Stopka

Artykuł został napisany przez autora http://kafeteria.blox.pl - Najlepsze przepisy kulinarne- teoria i praktyka.


Inne serwisy autora: http://kuchniamamrotki.blox.pl http://ksiezniczkawkuchni.blox.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Składniki oraz sposób przyrządzenia drinka

Składniki oraz sposób przyrządzenia drinka

Drink zwany też koktajlem to napój alkoholowy uzyskiwany dzięki  połączeniu różnych  alkoholi, płynów bezalkoholowych oraz innych dodatków przypraw, substancji barwnikowych itp.

Źródło:http://www.niam.pl/photos/DRINK/DRINK/15353-Mojito.jpg


Mojito

Sładniki:

  • 5-6 listków mięty
  • 1/2 limonki
  • 2 łyżeczki cukru brązowego
  • lód kruszony bądź w kostkach
  • woda gazowana
  • Rum- 50ml dla kobiet, 100ml dla mężczyzn

Przygotowanie drinka:

 

Pokrój limonke w półksiężyce, następnie podrzyj listki mięty i wrzuć do szklanki. Potem  dodaj 2 łyżeczki cukru brązowego  i całość koniecznie utrzyj aby ich aromat się przegryzł. Następnie wrzuć lód. Teraz, na lód przykrywający miętę wlej  rum: 50ml lub 100ml zależnie czy robisz go dla kobiety bądź mężczyzny. Na końcu dopełnieni drinka wodą, pamiętając jednak o tym aby nie dodać jej zbyt dużo.

 

Źródło:http://www.niam.pl/photos/DRINK/DRINK/15322-Margarita.jpg

Margarita

Składniki:

  • 120ml tequila
  • 40ml likieru pomarańczowego
  • limonka
  • lód
  • shaker

Przygotowanie drinka:

 

Na początku musimy schłodzić nasz kieliszek(najlepiej koktajlowy) poprzez wrzucenie do niego kostek lodu. Następnie bierzemy troche lodu i wrzucamy go do shakera oraz wyciskamy limonkę jak najmocniej potrafimy. Dolewamy nasz likier wraz z tequilą i wszystko wstrząsamy w naszym shakerze. Teraz gdy kieliszek jest już odpowiednio schłodzony wyrzucamy z niego lód i zwilżamy brzeg kieliszka limonką, następnie zanurzamy go w soli dzięki czemu tworzy się nam pierścień wokół kieliszka co nie tylko ma duży wpływ na smak drinka ale także dodaje mu atrakcyjności. No i wreszcie możemy przelać zawartość shakera do naszego kieliszka. Można przyozdobić limonką (ukroić plasterek, przekroić go na pół i założyć na brzeg kieliszka).

 

http://www.niam.pl/photos/DRINK/DRINK/15248-Sex%20on%20the%20beach.jpg

Sex on the Beach

Składniki:

  • 20ml wódki
  • 20ml likieru brzoskwiniowego
  • 20ml likieru kokosowego
  • sok pomarańczowy
  • sok żurawinowy

 

Przygotowanie drinka:

Wlewamy cały alkohol do szklanki i następnie dolewamy sok pomarańczowy i żurawinowy w równych proporcjach.Soki powinno sie lać powoli i najlepiej po ściance aby się nie wymieszały.

 

http://portugalconfidential.com/wp-content/uploads/2010/09/Cosmopolitan.jpg

Cosmopolitan

Składniki:

  • 40ml wódki
  • 20ml likieru pomarańczowego
  • 40-60ml soku żurawinowego
  • 20ml soku z limonki( najlepiej świeżo wyciśnięty)

 

Przygotowanie drinka:

 

Na początku musimy schłodzić nasz kieliszek( najlepiej koktajlowy) poprzez wrzucenie do niego kostek lodu. Następnie  nabieramy do shakera lodu i wraz z pozostałymi składnikami(alkohol i soki) wstrząsamy. Potem do schłodzonego kieliszka wlewamy zawartość shakera bez lodu. Teraz gdy mamy już prawie gotowego drinka możemy zabrać się za jego przyozdobienie dodając kawałek skórki z cytryny i na brzeg nakładając połowę plasterka limonki(niektórzy dodają na brzeg również połowę truskawki).

 

http://ugotuj.to/im/7/6311/z6311267M.jpg

Krwawa Mary

Składniki:

  • 40-80ml wódki
  • 10ml soku z limonki
  • 3-5 kropli sosu tabasco
  • 3-5 kropli sosu Worcester
  • sok pomidorowy
  • szczypta soli i pieprzu
  • lód w kostkach

 

Na początek wlewamy wódkę i sok z limonki  i dolewamy do tego sok pomidorowy tak aby zajmował około połowę lub trochę ponad połowę zawartości szklanki. Następnie dodajemy  sosy tabasco i worcester po pare kropli, szczypte soli oraz pieprzu i mieszamy go poprzez przelewanie z jednej szklanki do drugiej i tak parę razy (pamiętajmy że krwawej mary się nie wstrząsa). Teraz przelewamy drink do szklanki pełnej kostek lodu.

Na koniec dodajemy do drinka plasterek lub dwa cytryny i bardzo ważny dla smaku drinka seler naciowy.

 

 

http://files.students.ch/uploads/a/2010/06/10/longalisdair.jpg

Long Island

Składniki:

  • 20ml wódki
  • 20ml rumu
  • 20ml ginu
  • 20ml teguili
  • 20ml likieru pomarańczowego (Triple  Sec)
  • limonka
  • cola/fanta/sprite
  • lód w kostkach

Przygotowanie drinka:

Na początek wsypujemy nasz lód do szklanki aby ją schłodzić. Następnie wrzucamy lód do naszego shakera i wyciskamy nasza limonke. Potem wlewamy wszystkie nasze alkohole i wstrząsamy. Teraz przelewamy drinka do naszej szklanki i dopełniamy go colą, fantą bądź spritem w zależności co kto lubi. Na koniec możemy przyozdobić go plasterkiem cytryny nakładając go na brzeg szklanki.

 

 

http://www.niam.pl/photos/DRINK/DRINK/24575-Caipirinha.jpg

Caipirinha

Składniki:

  • 40ml Cachaça
  • limonka
  • cukier brązowy
  • lód w kostkach

 

Przygotowanie drinka:

 

Kroimy naszą limonkę na pół a następnie w pół księżyce i wrzucamy do szklanki. Następnie zasypujemy ją cukrem brązowym( 1,5-2  łyżeczki) i ugniatamy. Teraz do naszej szklanki wlewamy Cachaçe lub rum pamiętajmy jednak że gdy dodajemy rum to wsypujemy więcej cukru (Cachaça różni się od rumu tym że jest w niej dodatek cukru). Brzeg szklanki możemy przyozdobić plasterkiem limonki bądź cytryny.

Więcej znajdziesz na http://wszystkooalkoholu.blogspot.com/

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jajka - najwspanialszy dar natury

Jajka - najwspanialszy dar natury

Jajko jest symbolem życia. Troszeczkę więc wiedzy teoretycznej na temat składu jaja kurzego i zdrowotnego działania na organizm

Tradycje wielu kultur podkreślały wspólny rytm jaja ze światem, Słońcem, płodnością, zmartwychwstaniem. Było ono znakiem powrotu wiosny, odradzającego się życia. Używane w magii leczniczej i oczyszczającej uwalniało swą mocą siły witalne. W owalnym kształcie zamknięta była nadzieja na odradzanie się życia.


Spotykane jest w wielu krajach i kulturach jako jeden z głównych składników pokarmowych, więc należałoby przybliżyć wiedzę o jego właściwościach odżywczych, kryjącym się w nim bogactwie witamin i minerałów. Dziś pojawia się na naszych stołach częściej niż w latach 70, kiedy to w naszym kraju wypowiedziano wojnę cholesterolowi i rozpoczęto dietetyczną akcję "przeciwjajeczną".


Troszeczkę wiedzy teoretycznej na temat składu jaja kurzego i zdrowotnego działania na organizm:


Białko- to 90 proc. wody, 9 proc. aminokwasów, ok. 1 proc. węglowodanów i tylko 45 kcal/100 g.

Żółtko- składa się w 2/3 z lipidów - tłuszczów. Są to trójglicerydy (65 proc.), fosfolipidy (ok. 30 proc., w tym głównie lecytyna) oraz cholesterol. Towarzyszą im witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Duża ilość składników energetycznych sprawia, że wartość kaloryczna żółtka wynosi aż 350 kcal/100 g.

A oto główne składniki:


Lecytyna - składnik żółtka nazywana także "pogromcą tłuszczu" ze względu na właściwości emulgujące. Powoduje rozpad spożywanych tłuszczów oraz cholesterolu na małe cząstki, redukując odkładanie się blaszki miażdżycowej na ściankach naczyń przez zapobieganie przyczepianiu się składników rozpadu do ścianek naczyń. Ok. 50 proc. lecytyny stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kw. linolowy, który jest prekursorem Prostaglandyn tj. substancji regulujących ciśnienie krwi oraz działających przeciwzapalnie i przeciwskrzepowo. Lecytyna dobrze działa również na najwrażliwszy organ człowieka tj. wątrobę, m.in. rozpuszcza cholesterol w żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Uczestniczy również w hamowaniu niepożądanych procesów utleniania i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki niej łatwiej się uczymy i panujemy nad stresem.


Barwnik - jajko zawiera ważne dla zdrowia ksantofil i luteinę (barwniki w żółtku). Ksantofil zapobiega osadzaniu się złogów na ścianach tętnic. Luteina w organizmie człowieka gromadzi się głównie w plamce żółtej oka i soczewce. Działa jak filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jest również silnym wymiataczem wolnych rodników, dzięki czemu zapobiega uszkodzeniom delikatnych naczyń włosowatych siatkówki oraz fotoreceptorów.


Minerały - jajka to doskonałe źródło składników mineralnych takich jak: wapń - jest on składnikiem kości i zębów, niezbędny w procesie przekazywania bodźców nerwowych, krzepnięcia krwi i funkcjonowaniu mięśni, fosfor - który jest składnikiem budulcowym utrzymującym zdrowe i silne kości i zęby, niezbędny w procesach uwalniania energii w komórkach i przy wchłanianiu składników odżywczych, cynk - odpowiedzialny za prawidłowy rozwój, reprodukcję oraz działanie systemu odpornościowego, jest składnikiem wielu enzymów, żelazo - nieodzowny składnik hemoglobiny i wielu enzymów uczestniczących w przemianie materii, chrom - pełniący ważną funkcję w kontroli poziomu cukru we krwi, pomagający w regulacji poziomu cholesterolu we krwi, potas - który przez udział w kontroli równowagi wodno-elektrolitowej w komórkach odpowiada za utrzymanie prawidłowego rytmu serca oraz ciśnienia tętniczego krwi, jest niezbędny przy przekazywaniu wszystkich bodźców nerwowych, siarka - która jest obecna w każdej komórce przez występowanie w wielu białkach organizmu, jod- niezbędny do syntezy hormonów tarczycy, selen- który jako przeciwutleniacz chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i decyduje o prawidłowym rozwoju płciowym,


Witaminy - jajko jest bogatym źródłem witamin (oprócz witaminy C), z grupy B szczególnie B 12 niezbędnej w organizmie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, witaminy A odpowiadającej za prawidłowe widzenie, zmniejsza rogowacenie naskórka, poprawiającej koloryt skóry, chroniącej skórę przed promieniami UV, zwiększającej zawartość kolagenu w skórze właściwej, odpowiadającej za prawidłowy wzrost u dzieci, witaminy D odpowiadającej za wchłanianie wapnia a więc metabolizm tkanki kostnej, witaminy E który jest głównym antyoksydantem chroniącym komórki przed utleniaczami i czerwone krwinki przed wczesnym rozpadem, niezbędnej w leczeniu bezpłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca, której niedobór powoduje rozdrażnienie, osłabienie zdolności koncentracji, zaburzenia funkcjonowania i osłabienie mięśni szkieletowych, rogowacenie i wczesne starzenie się skóry, gorsze gojenie się ran, pogorszenie wzroku, niedokrwistość, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych


Proteiny- jajko jako jedyny produkt spożywczy zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, tzn. te, których organizm człowieka nie wytwarza, a które są dla niego niezbędne i dlatego musi je otrzymywać z pokarmem. Dwa jaja o masie 58 g pokrywają w 35 proc. dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na te aminokwasy.

Jednakże, przy spożywaniu jaj należy uważać na takie elementu jak:


  • alergia, która wywoływana jest przez białko jaja kurzego (zaraz po białku mleka krowiego) i jest najczęstszą przyczyną alergii u dzieci. Dlatego też dzieci z rodzin z wysokim czynnikiem ryzyka wystąpienia alergii, nie powinny jadać? jajek przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Warto jednakże wiedzieć , że gotowanie jajka na twardo pozbawia je z reguły własności uczulających.
  • awidyna, która zawarta w białku, blokuje przyswajanie witaminy H (biotyny). Jednak awidynę można zniszczyć przez gotowanie. Ponadto badania wykazały, że ilość biotyny w jajku jest na tyle wysoka, że częste spożycie jajek nie doprowadzi do jej niedoborów w naszym organizmie.
  • zakażenie salmonellę, które grozi przez jedzenie surowych jaj z nieprzebadanych źródeł. Gotowanie i smażenie tj.obróbka termiczna niszczy jednak te bakterie które giną w ok. 70 C.

Praktyczne wskazówki:


  • żółtko surowe jest strawne w tym samym stopniu jak gotowane, ale białka nie należy jeść na surowo. Strawność białka wzrasta po ubiciu na pianę. Cząsteczki białka mają stosunkowo dużą lepkość, dlatego piana się utrzymuje. Z kolei tłuszcz ją "gasi". Aby więc uzyskać trwałą pianę z białka, należy najpierw dokładnie oddzielić żółtko które zawiera tłuszcz.
  • jajka ugotowane na miękko (4 minuty) są najlepiej przyswajalne przez nasz organizm
  • zbyt długie gotowanie jajek na twardo (powyżej 10 min) powoduje straty witamin i obniżenie wartości odżywczej białka nawet o 40 proc.
  • zielonkawa obwódka wokół żółtka świadczy o tym, że jajko było za długo gotowane (powyżej 10 minut) - wtedy dochodzi do reakcji siarki z żelazem, czego efektem jest charakterystyczne zielone zabarwienie
  • białko ścina się w temperaturze 60 C, co pozwala na smażenie jajecznicy np. na maśle. Gdy masło zaczyna się palić (brązowieje na patelni) tzn. że ma temperaturę pow.200ş C i?zaczyna wydzielać się z niego toksyczna akroleina.
  • przechowywać jaja należy w lodówce do 3 tygodni, cieńszym czubkiem do dołu, pamiętając jednakże, że mają zdolność pochłaniania obcych zapachów. Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, ale go nie eliminuje. Następuje stopniowy rozkład białka i witamin oraz jełczenie tłuszczu. Ten proces hamowany jest przez naturalną warstwę ochronną tj. błonkę pokrywająca skorupkę. Dlatego nie należy myć jaj przed włożeniem ich do lodówki. Ale przed ich użyciem, najpierw trzeba je dokładnie umyć, a potem sparzyć wrzątkiem.

Podsumowując:

  • Żadne naukowe badania nie potwierdziły bezpośredniej zależności między jedzeniem jajek a poziomem cholesterolu. Jego zawartość we krwi człowieka zależy bowiem od wielu czynników - genów, wieku, płci, wagi, sylwetki i aktywności fizycznej, a także od chorób, np. cukrzycy.
  • Zawarte w jajach substancje odżywcze są przyswajalne prawie w100%, powinniśmy zacząć więc myśleć o zwiększeniu ilości zjadanych jaj.
  • WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dopuszcza jedzenie 10 jajek tygodniowo, łącznie z tymi użytymi do kotletów, ciast, makaronu. Polscy dietetycy i kardiolodzy dopuszczają aby osoby zdrowe jadły 1 jajko dziennie. Ale ten, kto ma podniesiony poziom cholesterolu - maksymalnie 2-3 jaja tygodniowo.
  • Zasada jest taka: im więcej spożywamy warzyw, owoców, a mniej potraw obfitujących w tłuszcze zwierzęce, tym częściej możemy pozwolić sobie na jajko.
  • Wystarczy wspomnieć, że jajka używa się praktycznie do wszystkiego. Najpopularniejsza jest oczywiście jajecznica (na boczku, z pomidorami, cebulą, grzybami, szczypiorkiem, etc.). Równie smaczne są jajka sadzone i gotowane (na twardo lub miękko). Można także zrobić pastę jajeczną, kogel-mogel, dodać je do naleśników, omletów, panierek do mięsa, sałatek, kremów i ciast.

Mądrość najstarszych mam i gospodyń mówi: nie ma głodu gdzie jest jajko w domu.

--
Stopka

Artykuł przygotowany przez Irenę P. www.prostegotowanie-ircia.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Tort na zimno

Tort na zimno

Bardzo efektowny, w smaku lepszy od lodów - ten kolorowy tort to prawdziwe delicje! Naprawdę polecam, sam nie raz już byłem nim zachwycony.

Składniki:

  • 2 jaja
  • 75 g cukru
  • 75 g mąki
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa i Dekoracja:

  • 100 g mrożonych malin
  • 10 płatów białej żelatyny
  • 1 laska wanilii
  • 150 g syropu karmelowego lub jasnego miodu
  • 400 g serka homogenizowanego
  • 800 ml śmietany
  • kakao
  • olej słonecznikowy i cukier puder do formy
  • podłużne biszkopciki

KROK 1:


Piekarnik rozgrzać do 180 C. Spód tortownicy o średnicy 26cm posmarować masłem.


Jeśli tort ma być ozdobiony bitą śmietaną przed krokiem 11 ubić trochę śmietany, włożyć do szprycy. Biszkopciki (ok. 17 sztuk) przekroić na pół. Po kroku 11 tort oprószyć kakao (palcami)


RADA: Aby tort miał kształt kopułki, najlepiej przygotowywać go w okrągłej, szklanej lub plastikowej salaterce > U góry miska powinna mieć średnice 26 cm


KROK 2:


Biszkopt: jaja ubić z 2 łyżeczkami gorącej wody i cukrem na puszystą masę.Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać na masę, całość delikatnie wymieszać


KROK 3:


Ciasto wlać do tortownicy z natłuszczonym dnem, piec w piekarniku około 15 min. Wyjąć z pieca, wystudzić. Zdjąć obręcz formy, biszkopt przełożyć z blaszki na kartkę kuchenną.

KROK 4:

Maliny rozmrozić następnie zmiksować na gładką masę. Płaty żelatyny namoczyć w zimnej wodzie. Laskę wanilii naciąć wzdłuż ostrym nożem, wyskrobać z niej rdzeń.

KROK 5:

Syrop karmelowy lub miód podgrzać z rdzeniem wanilii, stale mieszając. Dodać odciśnięte płaty żelatyny, rozpuścić. Garnek zdjąć z ognia, syrop (lub miód ) wystudzić.

KROK 6:

Tuż przed zastygnięciem do syropu karmelowego dodać ser, wymieszać. Śmietanę ubić na sztywno, delikatnie wymieszać z masą serowo-karmelową.krem podzielić na 3 porcje.

KROK 7:

Na jedną porcję kremu przesiać jedną łyżkę kakao, wymieszać. Drugą porcję kremu delikatnie wymieszać z musem malinowym. Trzecią porcja zostaje biała, bez żądnych dodatków.

KROK 8:

Miskę (średnica u góry 26 cm) posmarować olejem słonecznikowym, następnie posypać cukrem pudrem. Do miski włożyć biały krem, jego powierzchnię wygładzić.

KROK 9:

Na biały krem delikatnie wyłożyć małymi porcjami malinowy krem, potem ostrożnie wygładzić szpatułką. Następnie ostrożnie wyłożyć krem kakaowy.

KROK 10:

Krem kakaowy wygładzić. Kremy wstawić do lodówki na około 60 min. Wyjąć, ostrożnie położyć na nich biszkopt, lekko docisnąć. Tort wstawić do lodówki jeszcze na ok. 8 godzin

KROK 11:
Ciasto wyjąć z lodówki, wyłożyć na paterę (deskę), odwracając misę do góry dnem, zdjąć miskę.

Wokół tortu ustawić połówki biszkopcików. Ciasto można udekorować bitą śmietaną.

--
Stopka

Po przepis na Tort na zimno ze zdjeciami krok po kroku zapraszam na moją stronę:

http://kuchnia-swiata.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Mazurek czekoladowy

Autorem artykułu jest Grzesie777

Mazurek czekoladowy

Porcja kruchego ciasta (Słodkie kruche ciasto do tart) tabliczka gorzkiej czekolady 2 szklanki cukru szklanka śmietany 1/2 laski wanilii kilka kawałków kandyzowanej skórki pomarańczowej garść obranych migdałów.


Zagniatamy kruche ciasto zgodnie z przepisem słodkie kruche ciasto do tatr. Prostokątną blaszkę wykładamy kawałkiem papieru do pieczenia. Oziębionym ciastem wylepiamy przygotowaną blaszkę, starając się, żeby warstwa ciasta była równa; wylepiamy także brzegi na wysokość jakichś 2-3 cm. Widelcem dziurkujemy ciasto i wstawiamy do lodówki na pół godziny.
Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. wstawiamy blaszkę i pieczemy na dobrze złoty kolor. Wyjmujemy i studzimy.
Czekoladę łamiemy na kawałki, wkładamy do miski i rozpuszczamy na parze. Cukier i śmietanę wkładamy do garnka, dodajemy przekrojoną na pół wanilię i stawiamy na średnim ogniu. Doprowadzamy do wrzenia, co jakiś czas mieszając. Kiedy się zagotuje, gotujemy równo 11 minut z zegarkiem w ręku, również co jakiś czas mieszając (nie wiem, dlaczego akurat 11 minut, ale tak ma być). Zdejmujemy z ognia, mieszamy z czekoladą i ucieramy chwilę drewnianą łyżką. Kiedy masa zacznie gęstnieć, wylewamy na kruchy spód. Odstawiamy do zastygnięcia.
Kiedy już masa będzie niemal- niemal zastygnięta, ozdabiamy mazurek według upodobań - u nas w domu jest to jednak zawsze wzór bazi: ze skórki pomarańczowej pokrojonej w paski układamy gałązki, a z połówek obranych migdałów - "kotki". Wygląda to pięknie i bardzo dobrze później smakuje!polecam również moją strone : http://www.kuchnia-swiata.blogspot.com/

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Sernik na zimno ze słodkiego mleka

Autorem artykułu jest Grzesie777

Sernik na zimno ze słodkiego mleka

Kiedyś znalazłem przepis na pyszny sernik, który niekiedy budzi zdziwienie ponieważ przygotowuje się go nie z sera, a ze słodkiego mleka. Polecam serdecznie mój przepis.


Ma on delikatną, kremową strukturę. Zapewne jest kaloryczny, ale jeśli lubimy łasuchować, musimy liczyć się z niewielkim przyrostem obwodu bioder. Zresztą coś się nam od życia przecież należy. Zatem do dzieła! Przygotujmy: - 1 litr mleka - 4 jajka - 200g. masła - 200g. śmietany - Ok. 1 szkl. cukru pudru (można mniej) - 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej - 1 szkl. bakalii (rodzynki, migdały, orzechy, inne owoce kandyzowane) - 1 op. biszkoptów - 1 laska wanilii Jajka wymieszać ze śmietaną. Zagotować mleko z wanilią. Wanilię wyjąć. Do wrzącego mleka wlać masę jajeczną. (Ciągle mieszać) Wszystko, przez cały czas mieszając, zagotować. Przez około 2 min. pozostawić na małym ogniu, aby białko się dobrze ścięło i oddzielił się twaróg od serwatki, która musi być przezroczysta. Odcedzić twaróg na sitku,i ostudzić. Masło utrzeć z cukrem i twarogiem, dodać bakalie i skórkę pomarańczową. Masę przełożyć do tortownicy wyłożonej biszkoptami i wstawić do lodówki. Wierzch przybrać owocami, galaretką, albo jednym i drugim. Uwaga! Im więcej owoców kandyzowanych, tym mniej cukru. Zamiast wanilii, która jest droga i nie zawsze w zasięgu, biorę zwyczajny cukier wanilinowy i też jest smaczne. Myślę, że po sprawdzeniu tego przepisu nie będę w swoim przekonaniu osamotniony
http://kuchnia-swiata.blogspot.com/

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Sernik wiedeński

Autorem artykułu jest Grzesie777

Sernik wiedeński

Nareszcie dobry przepis i przepyszny sernik wiedeński w moim wykonaniu! Niesamowite ile czasem trzeba czasu, aby trafić przypadkiem na przepis, który, jest prosty i prawie daje gwarancję smacznego ciasta.


Huuuurrrra!!!
Nareszcie dobry przepis i przepyszny sernik wiedeński w moim wykonaniu!
Niesamowite ile czasem trzeba czasu, aby trafić przypadkiem na przepis, który, jest prosty i prawie daje gwarancję smacznego ciasta.

Przez te wszystkie lata, kiedy próbowałam "stworzyć" taki sernik, aby smakował mnie i mojej rodzinie, zdarzało mi się
znaleźć taki przepis, ale był on zazwyczaj na tyle skomplikowany, że przy niewielkim talencie kulinarnym, jaki posiadam, natychmiast zapominałam jak powtórzyć ten sukces. Jeśli zgubiłam zapisany na kartce przepis, natychmiast traciłam możliwość powtórnego upieczenia tego ciasta.
Ale jest, sprawdzony i…. zapamiętany!

A oto ON!

Należy przygotować:
1 kg dobrego, niekwaśnego sera,
10 jajek,
1,5 szklanki cukru pudru ( szybciej się rozpuszcza), jeśli użyjemy normalnego cukru, wtedy należy zwiększyć jego ilość do 2 szklanek
20 dag masła, lub margaryny,
bakalie ( sernik bardzo lubi skórkę pomarańczową). Ilość bakalii zależy od indywidualnych upodobań. Ja użyłam dużo skórki pomarańczowej, rodzynki, płatki migdałowe.
3 - 4 łyżki pszennej mąki,
cukier wanilinowy,
tłuszcz i tartą bułkę do wysmarowania i wysypania dużej tortownicy.

Ser koniecznie przepuścić dwukrotnie przez maszynkę do mielenia mięsa, używając sitka z małymi oczkami.
Następnie utrzeć masło z cukrem i cukrem wanilinowym. Partiami wlewać żółtka ciągle ucierając.
Następnie dodawać ser nie przestając ucierać.
Wsypać mąkę, dodać bakalie, wymieszać i w końcu dodać sztywną pianę z białek. Delikatnie, bardzo delikatnie przemieszać i wyłożyć do przygotowanej tortownicy.
Piec w piekarniku w temp. 160 - 180 stopni C. przez 1,5 - 2 godz. Jest to proces jakby powolnego suszenia ciasta.
Sernika nie należy w tym czasie poruszać.
Następnie wyjąć i według uznania: posypać cukrem, polać czekoladą, albo polewą, ostudzić i …. zjeść.


W trakcie pieczenia sernik dość mocno wyrasta, później niestety opada, podobno zawsze opada, ale nie traci przy ty swoich walorów smakowych. Niestety nie potrafię wyliczyć ile kalorii zawiera porcją tego smakołyku.
Niemniej gorąco polecam i życzę smacznego.
W końcu coś się nam od życia należy. Prawda?

http:kuchnia-swiata.blogspot.com/

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Gulasz z polędwicy wieprzowej

Autorem artykułu jest Grzesie777

Gulasz z polędwicy wieprzowej

Pyszny gulasz na każdą okazje . polecam więcej wspaniałych przepisów z mojej strony : http://kuchnia-swiata.blogspot.com/. PS . Staram się cały czas odkrywać nowe smaki pomóżcie mi i odwiedzajcię.


SKŁADNIKI:
  • Pół kg.polędwicy wieprzowej
  • 3 średnie cebule
  • 30 dag. pieczarek
  • olej lub masło klarowane
  • 2 szklanki bulionu
  • 6łyzek koncentratu pomidorowego
  • sól
  • pieprz
  • papryka słodka
  • pół pęczka natki pietruszki
  • śmietana
  • 4 łyzki maki
  • Na marynatę
  • pół szklanki oliwy z oliwek
  • vegeta
  • pieprz
  • słodka papryka
  • 2 listki laurowe
PRZYGOTOWANIE:Polędwice umyć, osuszyć, pokroić na plasterki i włożyć na 2-3 godziny do marynaty. Obrać cebulę pokroić w półpiórka, podsmażyć na oleju lub maśle dodać obrane i pokrojone w plasterki pieczarki,na koniec jak woda odparuje dodać umytą, pokrojoną w paski paprykę ,przyprawić odrobina vegety i słodkiej papryki, odstawić na bok. Polędwiczki wyjąć z lodówki i obtoczyć w mące i podsmazyc na rumiano na oleju lub maśle, dolać bulion, pół szklanki wina i koncentrat pomidorowy, dusić około 10 minut w głębokim rondlu, następnie dodać podsmażona cebulę z pieczarkami i papryką dusić jeszcze z 10 minut ,dosmaczyć solą, pieprzem i papryką słodką. Na koniec posypać natką pietruszki. Można zaprawić śmietaną. SMACZNEGO!

http://kuchnia-swiata.blogspot.com/

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.